Folium
Життя мікроформ

Вже багато десятиліть архіви і бібліотеки застосовують мікроформи (мікрофіші, мікрокарти, мікрофільми ) - фотодокументи на плівковому носії. Цей спосіб зберігання інформації до цих пір вважається одним з найнадійніших, тому що інформація на таких носіях зберігається до 100 років! Якщо мова йде тільки про збереження і створення страхової фізичної копії архівних фондів, то це дійсно так!

Ось тільки користуватися мікроформами користувачам далеко не так зручно як хотілося б. На те є дві основні мікроформипричини. По-перше, для їх перегляду необхідно не тільки спеціальні мікрофотографічні апарати, а й особливий світловий режим. По-друге, (припустимо, що і необхідне обладнання на місці, і умови для роботи створені відповідні ) перш ніж попрацювати з потрібною інформацією її ... необхідно знайти. При цьому пошук аналогічний пошуку бібліотечної картки в каталожному ящику. Таким чином, якщо фонд мікроформ значний, то про економію часу можна забути. А якщо при цьому ще й з доступністю апаратури виникають  проблеми ... використання мікроформ постає у зовсім малопривабливі вигляді.

Ця проблема так і залишалася б в ряду неминучих незручностей, якби не активний розвиток засобів оцифровки фізичних носіїв інформації, в тому числі і мікроформ, тривалий термін зберігання яких дає можливість проводити їх переведення в електронний вигляд особливо якісно!

Зараз, коли технології сканування досягли високого рівня, інформація, яка довгі роки була доступна лише обмеженому колу користувачів, може отримати по-справжньому друге життя. На мікроформах зберігають такі види документації, як: архівні справи, технічну, конструкторську документацію, рідкісні книги і багато іншого.

Тепер скажемо пару слів безпосередньо про переведення архіву мікроформ в цифровий вигляд. Що для цього необхідно? Відповідаємо: для створення повноцінного електронного фонду документів, які раніше зберігалися на мікроформах, необхідно створити виробничу площадку, що включає такі базові складові як:

  • обладнання для переведення мікроформ в цифровий формат;
  • програмне забезпечення для обробки електронних образів (при додатковій обробці може знадобитися очищення від шумів, коректування контрастності, передачі кольору);
  • інформаційно - пошукова база даних, що складається з назв мікроформ та їх зображень;

І наостанок про те, що дає «оцифровка » архіву мікроформ:

По-перше, створення бази даних дозволить істотно збільшити число користувачів даною інформацією;

По-друге, дасть можливість одночасної роботи великій кількості людей, що дуже важко піддається реалізації при використанні фізичної форми мікроформ;

По-третє , дозволить вивести з обігу першоджерело архіву - власне фізичну версію мікроформ - і тим самим значно продовжити його «життя».

Ключові слова : ,

Читайте по темі: