Folium
Проектна робота

20 листопада 2013 р. компанія «ЕЛАУ» виступила на всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України». Подія об’єднала понад 70 фахівців бібліотечної справи, науковців, викладачів, членів громадських організацій.  

Цьогоріч в доповіді компанії, яка відбулася в рамках конференції, йшлося про кілька аспектів популяризації і виходу в світовий інформаційний простір бібліотек. Зокрема, про державну політику в цій галузі, комплексні рішення для поширення інформації в мережі Інтернет, можливості і шляхи реалізації довгострокових проектів з оцифрування.  

Позиція держави та кроки вперед

У розпорядженні Кабінету міністрів України від 15 травня 2013 р. № 386-р про схвалення  «Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні», йде мова про необхідність «запровадження ІКТ у бібліотеках», «створення в електронній формі бібліотечних фондів», «формування відповідних інформаційно-бібліотечних та інформаційно-пошукових систем».

Для бібліотеки однією із можливостей відповідати задокументованим державою вимогам, є один з продуктів, розроблений в компанії «ЕЛАУ» восени 2013 р., під назвою «Електронна бібліотека». Як зазначила у своєму виступі керівник бібліотечних проектів компанії «ЕЛАУ», цей ресурс орієнтований на тих, хто «мріє мати сучасний сайт, який дозволяє розміщувати електронні колекції оцифрованих книг, надавати читачам доступ до каталогу, створювати віртуальні виставки, ділитися новинами».

Проектна робота з оцифрування

Ще одним з важливих аспектів широкого представлення бібліотек для громадськості є проектний підхід до виконання робіт з оцифрування. Вона передбачає цілий комплекс заходів, і орієнтована на довгострокову співпрацю різних організацій і закладів культури.  

Яскравим прикладом консолідованих зусиль в досвіді роботи компанії «ЕЛАУ», став проект «Історична спадщина України – світовий доступ в електронному форматі», що діє на базі Національної історичної бібліотеки України. За 1,5 роки його існування була пророблена величезна робота:

 • проведено оцифрування книг XIX – ХХ ст. з фондів бібліотеки (понад 400 екз.);
 • надано доступ до інформації про наявність видань в НІБУ, у т.ч.:
  на основі паперового каталогу обсягом 699 379 карток створено 4 імідж-каталоги, що доступні на сайті;

  до електронного каталогу бібліотеки завантажено 56 560 записів; 
 • створено інтерактивні додатки (краєзнавчий ресурс «Картотека з міст і сіл України»);
 • закуплено обладнання для створення і зберігання електронних копій.  

Цікаво, що під час свого виступу Смілянець Світлана Іванівна, зазначила важливість публічного висвітлення ходу таких проектів. Так, минулорічний прес-тур в рамках «Історичної спадщини України» збільшив кількість відвідування сайту в 7 разів (з 63 до 442 унікальних відвідувачів/день)

Оскільки цьогоріч однією з головних тем конференції стала постать Т. Г. Шевченка в контексті краєзнавства, фахівці «ЕЛАУ» познайомили учасників ще з одним своїм багатоетапним проектом «Віртуальний музей». Відповідно до погодженої програми, що виконується з березня 2012 року, в Національному музеї Тараса Шевченка:  

 • створено сайт www.museumshevchenko.org.ua;
 • проводиться оцифрування книг (станом на жовтень 2013 р., відскановано понад 160 видань. Загалом, фонд музею «Унікальна книга» складає більше 10 000 примірників);    
 • оцифровано 900 негативів на склі і плівках;
 • переведено в цифрову форму 300 предметів фонду фалеристики;
 • створюються страхові копії облікових документів музею:
  60 000 інвентарних карток
  ;
  5 інвентарн
  их книг 1929-1938 рр.;
  10 архівних справ 1928-1941
  рр.

Також, спільно з благодійним фондом «Розвиток України» реалізовано масштабний та безпрецедентний в Україні проект «Віртуальний архів Шевченка». Завдяки йому, електронні копії 138 архівних справ, що описують життя і творчість Кобзаря, можна знайти в Інтернеті у вільному доступі.      

Після завершення виступу, фахівці «ЕЛАУ» провели консультаційні розмови та обмінялися досвідом з присутніми на події колегами. Дізнатися більше про технології оцифрування книг - тут.