Folium
Історична спадщина України - другий етап розпочато!

13 листопада 2012 року відбулася презентація наступного етапу проекту з оцифрування першоджерел Національної історичної бібліотеки України. Протягом наступних дев’яти місяців організатори планують залучити до співпраці молодь, навчити бібліотекарів технологіям безпечного сканування, а також врятувати не один десяток стародрукованих видань, та надати громадськості безкоштовний доступ до їх електронних копій.

Під час презентації було продемонстровано усі реалізовані заходи першого етапу Проекту. Зокрема за період від липня 2011 до серпня 2012 було вжито таких заходів:

-    оновлено веб-сайт Національної історичної бібліотеки України;
-    створено імідж-каталог усіх видань бібліотеки, який наразі доступний для читачів з усього світу в режимі 24/7 через інтернет;
-    оцифровано понад 120 унікальних краєзнавчих та інших раритетних видань, що існують у світі лише в кількох примірниках;
-    розпочато створення електроннної читальної зали для користувачів бібліотеки.   

У вересні 2012 року проект «Історична спадщина України…» підтримала Антикризова гуманітарна програма Міжнародного фонду «Відродження». Завдяки цьому стала можлива реалізація другого етапу, який спрямований на вирішення проблем безробіття серед однієї із малозахищених категорій населення – молоді  віком від 15 до 24 років. Як повідомляє куратор проекту і президент Молодіжної громадської асоціації «Інтелектуальне лідерство» Олена Крикун, «ми би хотіли не лише привернути увагу молодих українців до проблем збереження інтелектуальних надбань держави, а також спробувати хоча б частково врегулювати невтішну ситуацію із ринком молодіжної праці за допомогою сучасних технологій».

Зокрема, протягом року діятимуть дві навчально-профорієнтаційні програми за підтримки молодіжних центрів праці. Ці безкоштовні заняття  будуть присвячені отриманню базових навичок у студентів та старших школярів для роботи з комп’ютером (курс «Інформаційно - комп’ютерна грамотність») та графічними програмами обробки зображень (курс «Обробка оцифрованих видань сучасними програмними засобами»). Окрім практичних інструментів, тренери зупиняться й на загальних питаннях актуальності збереження першоджерел в електронному вигляді. Як прогнозують співорганізатори навчання – спеціалісти компанії «Електронні архіви України» - фахівця з оцифрування документальної спадщини, усього до навчальної програми буде залучено понад 150 осіб. А найкращі зі студентів отримають почесні грамоти та в майбутньому будуть запрошені на роботу.

Також, в рамках реалізації другого етапу заплановано проведення навчальних семінарів для фахівців бібліотеки. Завдяки проекту, ще до завершення 2012 року бібліотека отримає власний міні-центр з оцифрування стародрукованих видань. Його співробітники також пройдуть тренінгові програми з сучасних технологій безпечного та швидкого сканування та створення електронних копій книжок. 


Довідка.

Проект «Історична спадщина України – світовий доступ в електронному форматі» – це спільна ініціатива МГО Асоціація «Інтелектуальне лідерство» й Національної історичної бібліотеки України і відбувається за підтримки Міністерства культури України, Української бібліотечної асоціації, Державної служби молоді і спорту,  компанії «Електронні архіви України». Другий етап проекту реалізовується за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження». Його мета – збереження і популяризація культурно-історичної документальної спадщини світового і загальнонаціонального значення, зосереджених в фондах Національної історичної бібліотеки України.

Цей проект започатковує громадську ініціативу Digital Ukraine Worldwide,  що спрямована збереження культурних та наукових надбань України, розкриття її соціальної значущості на міжнародній арені, а також підтвердження її європейської ідентичності та загальносвітової цінності.

 

фото - Олександр Білодід, Regionews